Zgodność z oprogramowaniem komputerowym roku 2000

Zgodność z oprogramowaniem komputerowym roku 2000

Był czas nie tak dawno temu, kiedy w niektórych programach komputerowych nie uwzględniano roku przestępnego 2000. Zamiast używać cyfry „0”, pierwsi programiści używali serii dziewiątek. Podczas gdy ta metoda wskazywania końca programu została ostatecznie zastąpiona przez zaokrągloną liczbę, nowy rok przestępny spowodował, że wielu twórców oprogramowania komputerowego zmieniło swoje systemy, aby się do niego dostosować. W tym artykule omówimy, co się stało i jak zapewnić, że oprogramowanie komputera jest kompatybilne z nowym rokiem.

Bug Y2K

Bug Y2K był poważnym problemem dla twórców oprogramowania komputerowego, którzy musieli obejść problem pisząc zaktualizowany kod. W przeciwieństwie do tradycyjnego oprogramowania, które można łatać, systemy wbudowane i mikroprocesory nie mogą być aktualizowane. Koszt wymiany takich systemów jest zaporowo wysoki. Wielu ekspertów przewidywało, że naprawa błędu może kosztować nawet 600 miliardów dolarów. Koszt ten byłby wyższy niż naprawa błędu, któremu można było zapobiec.

Problem z datą był w rzeczywistości spowodowany sposobem przechowywania daty przez sklepy komputerowe. Przez większość swojej historii twórcy oprogramowania komputerowego reprezentowali daty za pomocą pojedynczego 32-bitowego słowa. W praktyce oznacza to, że data jest reprezentowana jako liczba sekund, które upłynęły od ustalonej daty. Powoduje to podobny problem z Y2K38. Niektóre programy potrafią jednak ignorować ten problem.

Zgodność oprogramowania komputerowego

Oprogramowanie komputerowe z roku 2000 może nie działać na Twoim nowoczesnym komputerze. Na przykład, niektóre programy wymagają bibliotek ze starej wersji systemu Windows. Inne gry są niekompatybilne z nowoczesnymi systemami, ponieważ opierają się na nieistniejącym DRM. Istnieje jednak kilka obejść, w tym pobieranie oprogramowania innych firm. Tryb zgodności może być również wyłączony na komputerze, jeśli nie możesz uruchomić starszego programu.

Kiedy pojawia się nowa aplikacja, ważne jest sprawdzenie jej zgodności z systemem operacyjnym. System operacyjny Windows 2000 server wymaga określonej kontroli sprzętu. W witrynie firmy Microsoft dostępna jest lista kompatybilnego sprzętu. Jeśli nie masz pewności, rozważ zainstalowanie darmowego emulatora, aby przetestować zgodność oprogramowania. Jest on darmowy i może pomóc zaoszczędzić sporo pieniędzy w dłuższej perspektywie.

Oprogramowanie systemowe

Microsoft Windows 2000 zawiera warstwę abstrakcji sprzętowej, czyli HAL, która znajduje się pomiędzy procesorem a fizycznym sprzętem komputera. Jej zadaniem jest ukrycie różnic między różnymi modelami komputerów, takimi jak procesory i pamięć, poprzez ukrycie kodu i danych, które napędzają te urządzenia. HAL zawiera również menedżera I/O, który tłumaczy polecenia odczytu i zapisu z trybu użytkownika na instrukcje dla sterowników urządzeń. Jądro hybrydowe znajduje się pomiędzy HAL a układem wykonawczym, zapewniając synchronizację wieloprocesorową, obsługę pułapek i inicjalizację sterowników urządzeń.

Wśród funkcji oprogramowania SYSTEM 2000 znajdują się NTFS 5, Microsoft Management Console oraz Encrypting File System. Użytkownicy mogą określać typy danych i relacje między nimi, a następnie przechowywać, pobierać i aktualizować te informacje. Inne korzyści to możliwości indeksowania, zabezpieczanie danych hasłem oraz środowiska wykonawcze dla wielu użytkowników. Oprogramowanie zapewnia również komunikaty diagnostyczne i opcjonalne rejestrowanie transakcji. Obsługuje ono funkcję cofania i odzyskiwania danych w przypadku awarii systemu.

Oprogramowanie sterownika

Sterowniki urządzeń to rodzaj oprogramowania sterownika używanego do sterowania różnymi podłączonymi urządzeniami peryferyjnymi. Każde urządzenie w komputerze wymaga sterownika. Urządzenia te mogą obejmować zarówno niestandardowe kontrolery gier, jak i standardowe klawiatury, myszy, drukarki i urządzenia pamięci masowej USB. Jeśli jednak komputer nie ma odpowiedniego sterownika dla danego sprzętu, nie będzie można z niego korzystać. W tym artykule omówiono znaczenie sterowników.

Programy do aktualizacji sterowników to przydatne narzędzia do aktualizowania nieaktualnych lub uszkodzonych sterowników. Niektóre programy potrafią nawet tworzyć punkty przywracania systemu przed aktualizacją wszystkich sterowników na komputerze. Aktualizacje mogą pomóc w lepszej pracy urządzenia i zapobiegać błędom komputera. Najnowsze wersje tych sterowników można zainstalować w witrynie producenta. Można nawet skonfigurować harmonogramy skanowania w celu sprawdzenia aktualizacji. Aby rozpocząć, wystarczy wpisać nazwę urządzenia w pasku wyszukiwania i kliknąć „Szukaj”. Zostanie wyświetlona lista aktualizacji.

Oprogramowanie zgodne z Y2K

Błąd roku 2000, znany również jako „błąd milenijny”, był poważnym problemem dla sieci komputerowych i plików cyfrowych na przełomie tysiącleci. Ten błąd powodował, że wiele programów przechowywało daty w formacie dwucyfrowym, co oznaczało, że 1 stycznia 2000 r. błędnie odczytałyby rok 2000 jako 1900. Ponieważ problem pojawił się po roku światowego alarmu, trudno było naprawić dotknięte nim systemy. Istnieją jednak sposoby, aby upewnić się, że Twój komputer jest zgodny z Y2K.

Problem dotyczył nie tylko zwykłych komputerów. Wiele urządzeń miało wbudowane systemy, które były podatne na atak. Producenci tych systemów testowali swoje systemy, aby ustalić, czy są one wrażliwe na datę. W 1998 roku prezydent USA Bill Clinton podpisał ustawę o ujawnianiu informacji i gotowości do roku 2000, która zapewniała ograniczoną ochronę przed odpowiedzialnością firmom, które udostępniły dane dotyczące roku 2000 klientom lub innym osobom. Jednak prawo to nie zostało powszechnie wdrożone. W rzeczywistości problem ten nadal nęka przedsiębiorstwa.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *