Rozwiązywanie problemów z zasilaczem – częste przyczyny problemów z komputerem

Błąd komputera 405 - Jak naprawić błąd HTTP 405 Method Not Allowed

Jednym z najczęstszych problemów dotykających użytkowników komputerów jest nagłe uruchamianie się maszyny. Może się to zdarzyć z powodu załadowania kurzu wewnątrz obudowy. Kurz może powodować problemy z przegrzaniem, a także może zabrudzić gniazdo, do którego trafia sterownik. Jeśli dzieje się to za każdym razem, gdy włączasz maszynę, możesz mieć problem z zasilaczem lub zasilacz może nie spełniać potrzeb zasilania systemu, co skutkuje błędem POST.

Oznaki wadliwego zasilacza

Kiedy komputer ma problemy z zasilaniem, najprawdopodobniej uszkodzony jest zasilacz. Chociaż istnieje wiele przyczyn tego problemu, często jest to najbardziej podstawowa z nich. Jeśli masz trudności z włączeniem komputera, sprawdź czy przełącznik zasilania jest w pozycji „On”. Jeśli nie jest, spróbuj rozebrać zasilacz i sprawdzić wewnętrzne komponenty pod kątem oznak problemów. Jeśli słychać zgrzytanie lub wycie, prawdopodobnie masz uszkodzony zasilacz. Problemy z napięciem są oznaką problemu z zasilaczem i mogą uszkodzić dysk twardy i płytę główną.

Niesprawny zasilacz może również powodować wyświetlanie niebieskiego ekranu śmierci. BSOD to komunikat o błędzie systemu Windows, który pojawia się na ekranie w przypadku wystąpienia poważnego problemu. Za BSOD odpowiedzialny jest zasilacz, więc koniecznie sprawdź go, gdy tylko go zobaczysz. Awarie na niebieskim ekranie zazwyczaj oznaczają problem z podstawowym systemem operacyjnym. Inne problemy z komputerem mogą obejmować nietypowe hałasy pochodzące z komputera. Sprawdź wszystkie urządzenia, aby określić, czy robią hałasy, czy nie. Należy pamiętać, że nie należy rozbierać zasilacza komputera, ponieważ narażamy się na ryzyko poważnych obrażeń.

Używanie więcej niż jednego urządzenia USB z tego samego zasilacza może spowodować dodatkowe obciążenie zasilacza. Zasilacz powinien mieć parametry odpowiednie do podłączonych do niego urządzeń. Jeśli zasilacz nie rozpoznaje niektórych zewnętrznych urządzeń USB, może to świadczyć o problemie z kondensatorami. Jeśli komputer nie rozpoznaje żadnych urządzeń USB, może to świadczyć o problemie z zasilaczem.

Sposoby diagnozowania uszkodzonego zasilacza

Najpierw upewnij się, że masz zapasowy zasilacz. Istnieje kilka sposobów na przetestowanie zasilacza i wszystkie wymagają podłączenia do niego przewodu zasilającego. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami podanymi na testerze zasilacza i upewnij się, że wentylator się kręci. Jeśli się nie kręcą, zasilacz nie otrzymuje sygnału. Znalezienie problemu może wymagać kilku prób.

Wentylator zasilania w komputerze może wydawać odgłosy szlifowania. Jeśli wydaje takie odgłosy, wentylator jest prawdopodobnie niesprawny i może wymagać wymiany. Ponadto sprawdź połączenie między złączami zasilania DC stacji dysków i płyty głównej, aby upewnić się, że jest dobre połączenie. Sprawdź temperaturę zasilacza za pomocą multimetru cyfrowego, aby upewnić się, że jest sprawny. Jeśli stwierdzisz, że temperatura jest niska, czas wymienić zasilacz.

Najczęstszym sposobem diagnozowania wadliwego zasilacza jest przeprowadzenie oględzin. Kondensatory mogą zostać uszkodzone przez niskie temperatury. Są one szczególnie podatne na pęknięcia i powinny być jak najszybciej wymienione. Niedoświadczeni użytkownicy powinni unikać otwierania zasilaczy i powinni pozostawić to wykwalifikowanemu technikowi. Należy również sprawdzić, czy nie ma śladów korozji lub odbarwień.

Naprawa uszkodzonego zasilacza

Jeśli występują problemy z komputerem, jedną z pierwszych rzeczy, których należy szukać, jest uszkodzony zasilacz. Urządzenie to może ulec uszkodzeniu w wyniku wielu czynników, w tym dymu lub zapachu spalonego plastiku. Jeśli podejrzewasz wadliwy zasilacz, możesz sprawdzić płytę główną i zasilacz. Sporadycznie martwy kondensator może prowadzić do głośnego huku lub przepięcia elektrycznego, więc upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne.

Możesz zauważyć, że podczas korzystania z komputera występują drobne wyłączenia lub blokady. Przed podjęciem próby naprawy wadliwego zasilacza należy najpierw wykluczyć inne problemy z komputerem. Aby zapobiec wyładowaniom elektrostatycznym, należy założyć antystatyczny pasek na rękę i upewnić się, że obudowa komputera jest uziemiona. Alternatywnie, jeśli wystąpiły objawy wadliwego zasilacza, należy go wymienić.

Proces wymiany zasilacza jest prosty. Na początek należy odłączyć z tyłu jednostki wszystkie kable zasilające zasilające płytę główną i dyski. Następnie sprawdź przewód zasilający do wentylatora CPU. Powinna to być para przewodów o małym przekroju. W niektórych komputerach może być konieczne odłączenie przełącznika zasilania. Jeśli nie jesteś w stanie tego zrobić, możesz kupić nowy zasilacz za 2 USD.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *