Jak zidentyfikować błąd komputera Niebieski ekran

Jak zidentyfikować błąd komputera Niebieski ekran

Aby naprawić BSOD, musisz wiedzieć, jak zidentyfikować błąd. W przeciwieństwie do innych błędów komputerowych, BSOD są często spowodowane przez złośliwe oprogramowanie lub problemy ze sterownikami. Istnieje kilka sposobów na zidentyfikowanie przyczyny BSOD. Czytaj dalej, aby poznać najskuteczniejszy sposób jego naprawy. W niektórych przypadkach nie ma potrzeby wykonywania testu diagnostycznego, ponieważ komputer automatycznie wykryje problem.

Naprawianie BSOD

Jeśli niedawno zainstalowałeś nowy sprzęt lub aplikacje, a Twój komputer napotkał ostatnio BSOD, być może trzeba będzie je usunąć. Możesz również sprawdzić, które urządzenia są obecnie używane, odwiedzając menu „Sprzęt” w menu Start. BSODy są często spowodowane przez przestarzałe sterowniki sprzętu, więc możesz chcieć je wyłączyć lub odinstalować. Po usunięciu wszystkich tych sterowników, ponowna instalacja systemu Windows powinna naprawić błąd.

Najpierw spróbuj wykonać skanowanie antywirusowe, aby sprawdzić, czy w systemie nie ma żadnego złośliwego oprogramowania. Po pomyślnym oczyszczeniu komputera z wszelkich wirusów, można przystąpić do naprawy błędu komputera. Pomoże to również wykryć wszelkie ustawienia oprogramowania, które mogą być winne. W niektórych przypadkach BSoD jest spowodowany przez błąd „Critical Process Died”, który wskazuje, że ważny komponent sprzętowy lub obowiązkowy atrybut oprogramowania nie jest uruchamiany. Chociaż ten błąd może wydawać się nieistotny, może również sygnalizować poważniejszy problem.

Najlepszym sposobem na naprawienie niebieskiego ekranu błędu komputera jest ustalenie, co spowodowało jego awarię. System Windows tworzy pliki minidump zawsze, gdy dochodzi do krytycznej awarii. Pliki te są odczytywane przez określone programy, takie jak Windows System Restore. BlueScreenView pozwala odtworzyć ostatni blue screen i określić przyczynę błędu. Można również wyszukać nazwę błędu za pośrednictwem sieci. Jeśli niebieski ekran jest spowodowany aktualizacją systemu, pomocne może być odłączenie wszelkich podłączonych drukarek lub oprogramowania.

Innym sposobem na naprawienie niebieskiego ekranu błędu komputera jest otwarcie Centrum akcji w Panelu sterowania i sprawdzenie, czego dotyczy komunikat o błędzie. W tym oknie wyświetlane są szczegóły krytycznej awarii, dzięki czemu można rozwiązać problem z podstawową przyczyną. Wyświetla również nazwę pliku i adres pamięci winowajcy. Po znalezieniu tego, powinieneś rozpocząć naprawę komputera. Komunikat o błędzie może znajdować się w tym samym pliku co ten, który początkowo widziałeś.

Innym sposobem na naprawienie błędu komputera blue screen jest aktualizacja systemu. Nieaktualny BIOS lub komponenty systemowe mogą spowodować awarię systemu. Regularnie aktualizuj wszystkie komponenty i używaj oprogramowania antywirusowego. Te kroki mogą pomóc uniknąć posiadania niebieskiego ekranu śmierci, zmniejszając prawdopodobieństwo wystąpienia błędów krytycznych. Pamiętaj więc, aby być na bieżąco ze wszystkimi tymi wskazówkami, a będziesz na dobrej drodze do stabilnego komputera.

Jeśli problem utrzymuje się nawet po wykonaniu tych czynności, być może masz do czynienia z przestarzałym sprzętem lub sterownikami. Być może trzeba będzie odinstalować sterownik i ponownie uruchomić komputer, aby zmiany zaczęły obowiązywać. Można również skontaktować się z producentem komputera, aby uzyskać pomoc. Producent może jednak nie mieć rozwiązania dla tego błędu, ale może zapewnić obejście. Sprawdź u swojego producenta, aby uzyskać więcej informacji. Jeśli wszystko inne zawiedzie, może on mieć rozwiązanie, które naprawi błąd.

Naprawianie BSOD spowodowanego przez problemy ze sterownikami

Problemy ze sterownikami mogą powodować błąd BSOD. Gdy napotkasz błąd BSOD, pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest aktualizacja sterowników urządzeń. To naprawi problem i pozwoli Twojemu systemowi działać tak płynnie, jak to możliwe. Aby zaktualizować sterownik, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na urządzenie i wybrać przycisk Aktualizuj sterownik. Jeśli to konieczne, po wykonaniu aktualizacji uruchom ponownie system. W wielu przypadkach aktualizacja sterownika rozwiąże problem.

Inną częstą przyczyną błędu BSOD jest przestarzały sprzęt. Zaktualizuj sterowniki, gdy tylko zauważysz błędy. Upewnij się, że pozostawiasz co najmniej 15 procent wolnego miejsca na dysku twardym. Ponadto powinieneś zaktualizować wszelkie oprogramowanie. Problemy ze sterownikami są jedną z najczęstszych przyczyn BSOD i mogą uniemożliwić prawidłowe działanie komputera. Aby naprawić błąd BSOD spowodowany problemami ze sterownikami, należy zaktualizować sterowniki sprzętu, w tym sterowniki karty graficznej i sterowniki audio.

Po zaktualizowaniu sprzętu należy ponownie uruchomić komputer i sprawdzić, czy w dziennikach systemowych występują błędy. Jeśli problem nadal występuje, spróbuj cofnąć się do poprzedniej aktualizacji systemu Windows, aby rozwiązać problem. Możesz również spróbować uruchomić narzędzie diagnostyczne pamięci, aby sprawdzić pamięć SDRAM. Aby uruchomić test, należy go uruchomić w trybie bezpiecznym. Użycie bootowalnego nośnika odzyskiwania pozwoli zachować dane i zapobiec wystąpieniu BSOD w przyszłości.

Niebieski ekran śmierci (BSOD) to poważny błąd komputera. Często określany jako „niebieski ekran” oznacza, że w komputerze występują problemy ze sprzętem lub sterownikami. BSOD wyświetli kod STOP, umożliwiając zdiagnozowanie problemu. W niektórych przypadkach błąd będzie wymagał ponownego uruchomienia, ale można samodzielnie przeprowadzić rozwiązywanie problemów.

Innym sposobem naprawienia BSOD spowodowanego przez problemy ze sterownikami jest ręczna aktualizacja urządzeń. Może to spowodować inne problemy w systemie. Na przykład zmiana sterowników na dysku twardym może rozwiązać problem z kartą graficzną. Jeśli nie masz kopii zapasowej, zawsze powinieneś wykonać ją na wypadek, gdybyś doświadczył podobnego błędu. Jeśli jednak nadal nie jesteś pewien, spróbuj zainstalować sterowniki samodzielnie.

Gdy doświadczysz BSOD spowodowanego problemami ze sterownikami, koniecznie zaopatrz się w nową kartę graficzną lub inny sterownik. Sterowniki są niezbędne do sprawnego funkcjonowania komputera, a aktualizacja sterowników pozwoli rozwiązać ten problem. Jeśli masz problem ze sterownikami, prawdopodobnie problem jest spowodowany przez wadliwy sterownik. Jeśli nie zainstalujesz nowego, zawsze możesz pobrać najnowszą wersję ze strony producenta.

Po drugie, możesz pobrać analizator crash dump. To oprogramowanie pomaga zrozumieć plik Minidump i zidentyfikować wadliwy sterownik. Jeśli problem nie zostanie naprawiony po tym kroku, możesz skontaktować się z producentem i poprosić o pomoc. Chociaż producent urządzenia może nie mieć poprawki dla tego problemu, może pomóc, oferując obejście. Jeśli aktualizacja sterownika nie zadziała, być może trzeba będzie ponownie zainstalować komputer.

Naprawianie BSOD spowodowanego przez złośliwe oprogramowanie

Czasami problem jest spowodowany przez konkretny element sprzętu. Jeśli regularnie napotykasz BSOD, prawdopodobnie jest to uszkodzony układ pamięci RAM lub inny komponent sprzętowy. Na szczęście istnieje kilka sposobów, aby naprawić ten problem i przywrócić działanie komputera. Jeśli to możliwe, należy przeinstalować sprzęt do ustawień domyślnych. W przeciwnym razie sprawdź stronę producenta oprogramowania, aby uzyskać najnowsze aktualizacje. Na koniec należy przeskanować system w poszukiwaniu wirusów i złośliwego oprogramowania.

Aby mieć pewność, że komputer jest wolny od złośliwego oprogramowania, należy wykonać skanowanie antywirusowe i zainstalować niezawodny program antywirusowy. Jeśli BSOD nadal występuje, możesz spróbować usunąć niektóre urządzenia i wymienić je. Możesz również spróbować zresetować system Windows do ustawień domyślnych – ale upewnij się, że najpierw wykonasz kopię zapasową swoich plików! Najlepszym sposobem na naprawienie BSOD spowodowanego przez złośliwe oprogramowanie jest wykonanie tych kroków, a będziesz mógł wrócić do pracy w krótkim czasie!

Innym sposobem na naprawienie BSOD spowodowanego przez złośliwe oprogramowanie jest wykonanie pełnego skanowania komputera. W ten sposób można sprawdzić obecność złośliwego oprogramowania i całkowicie je usunąć. Możesz również uruchomić czysty start, aby usunąć wszelkie szkodliwe programy z systemu. Ważne jest, aby regularnie uruchamiać skanowanie komputera, ponieważ pomoże to zapobiec powrotowi BSOD.

Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną BSOD, możesz użyć Centrum akcji, aby poszukać rozwiązań. Możesz wybrać z listy rozwiązań i kliknąć na odpowiednie. Robiąc to, będziesz miał lepsze pojęcie o możliwych przyczynach BSOD i najlepszym sposobie pozbycia się infekcji. W niektórych przypadkach może być możliwe naprawienie BSOD spowodowanego przez złośliwe oprogramowanie poprzez przywrócenie oryginalnego oprogramowania systemu Windows.

Przyczyną BSOD może być również problem sprzętowy. W wielu przypadkach podstawową przyczyną błędu jest wadliwy moduł pamięci RAM. Upewnij się, że moduły pamięci RAM są prawidłowo osadzone. Aby dowiedzieć się, czy problemem jest moduł pamięci, wpisz mdsched w pasku wyszukiwania systemu Windows. Po wyświetleniu komunikatu o błędzie pojawi się okno zawierające opcję „Windows Memory Diagnostic”.

Jeśli podejrzewasz, że Twój komputer jest zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, pierwszym krokiem jest uruchomienie niezawodnego programu antywirusowego, takiego jak Bitdefender. Wiodący na świecie program antywirusowy, Bitdefender, jest jednym z najlepszych dostępnych narzędzi do ochrony komputera przed złośliwym oprogramowaniem. Nie powinieneś jednak podkręcać swojego komputera. Przetaktowanie komputera może spowodować błędy BSOD, ponieważ przetaktowanie stawia komponenty komputera poza ich zaprojektowanymi granicami. Zamiast podkręcać swój komputer, powinieneś spróbować przywrócić go do ustawień fabrycznych.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *