Jak wyglądają koszty przy zakupie mieszkania od dewelopera?

Kupno mieszkania wiąże się ze znacznymi kosztami. Z pewnością nie każdy może sobie na to pozwolić, szczególnie zważywszy na obecną sytuację, która generuje coraz wyższe ceny nieruchomości. Wiele osób zastanawia się, z jakimi kosztami trzeba się liczyć przy zakupie mieszkania od dewelopera. Oczywiście cena uzależniona jest od wielu czynników, jednak istnieją koszty, które są niezmienne, bądź korelatywne z ceną danej nieruchomości. Niestety zakup mieszkania czy domu wiąże się także z obowiązkiem zapłaty podatku, a także z opłaceniem usług notariusza. Na jakie kwoty warto się przygotować?

Nie zapomnij o podatku!

Kupując mieszkanie od dewelopera musisz mieć na uwadze obowiązek zapłaty podatku VAT. Zakup mieszkania od firmy z branży deweloperskiej upoważnia do obniżonej stawki podatku od towarów i usług, która wynosi 8 procent. Należy jednak pamiętać, iż taka stawka dotyczy jedynie domów o powierzchni nieprzekraczającej 300 metrów kwadratowych oraz mieszkań do 150. Częstym zjawiskiem jest także sprzedaż udziałów w budynkach niemieszkalnych, takich jak garaże. W tym przypadku, cena będzie podlegać opodatkowaniu o wysokości nie 8, a 23 procent.

Ile kosztuje notariusz?

Niestety koszty związane z zakupem nieruchomości wiążą się także z opłaceniem wszelkich opłat związanych z usługami notarialnymi. Umowa deweloperska, która zawsze zawierana jest w kacie notarialnym także ma swoją cenę. Przeciętne wynagrodzenie notariusza za dokonanie transakcji dotyczącej zakupu nieruchomości do 1 mln złotych wynosi 1100 zł + 0,4 procent nadwyżki za wszelkie mieszkania czy domy w cenie powyżej 60 tysięcy złotych. Ponadto, należy wziąć pod uwagę koszty za wszystkie wypisy, które wynoszą od 4-10 zł za stronę.

Oprócz powyższych kosztów należy także uwzględnić opłatę związane z przyszłym użytkowaniem danego lokalu. Podatek od nieruchomości, a także użytkowanie wieczyste będzie wymagało od nas zapłaty. Ponadto, comiesięczny koszt czynszu będzie sukcesywnie uszczuplał nasz budżet. Niekiedy zdarza się także, iż dana nieruchomość jest płatnymi służebnościami.

Kolejną opłatą będzie składka na ubezpieczenie danej nieruchomości. Warto pamiętać, ze jeśli decydujemy się wziąć kredyt na mieszkanie to nie ominą Cię koszty związane z przygotowaniem wszelkiej dokumentacji. Podsumowując, dodatkowe opłaty związane z zakupem nieruchomości o wartości około 350 tysięcy złotych powinny zamknąć się w kwocie 10 tysięcy złotych.

Więcej informacji znajdziesz na: https://pewnylokal.pl/porady/kupno-mieszkania-od-dewelopera-koszty.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *