Jak wyczyścić swój komputer

Jak wyczyścić swój komputer

Podczas czyszczenia komputera należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, nie wolno dotykać ekranu palcami. Używanie oleju do palców lub wody z mydłem może spowodować uszkodzenie ekranu laptopa i trzeba będzie kupić produkt do czyszczenia ekranu. Ponadto, nie należy używać elektrycznych odkurzaczy. Możesz uszkodzić ekran, zarysowując go odkurzaczem lub naciskając na niego.

Unikaj spryskiwania bezpośrednio ekranu

Podczas czyszczenia komputera najlepiej unikać spryskiwania bezpośrednio ekranu. Może to spowodować wiele problemów, w tym odbarwienia, znaki wodne, a nawet zarysowania. Na szczęście istnieje kilka bezpiecznych dla ekranu środków czyszczących, które można stosować na komputerze. Produkty te można nanieść na szmatkę i wytrzeć, ale ważne jest, aby nie rozpylać ich bezpośrednio na ekran.

Odblaskowa powłoka ekranów LCD jest niezwykle wrażliwa na działanie płynów takich jak alkohol, glikol propylenowy i amoniak. Używanie tych środków czyszczących może porysować ekran i sprawić, że nie będzie się on nadawał do użytku. Zamiast tego do czyszczenia ekranu komputera należy używać miękkiej ściereczki z mikrofibry.

Podczas czyszczenia ekranu komputera należy używać suchej, miękkiej szmatki lub wacika do wycierania kurzu. Nie należy trzeć ekranu bezpośrednio, aby nie uszkodzić drobnych cząsteczek brudu i kurzu. Do czyszczenia ekranu można również użyć środka do czyszczenia ekranu na bazie wody.

Unikaj wycierania w kółko

Podczas wycierania ekranu komputera należy unikać wycierania w kółko. Powoduje to nierównomierny nacisk na ekran, co może go uszkodzić. Ponadto wycieranie w kółko może naruszyć warstwę oleofobową na ekranie dotykowym monitora. Aby tego uniknąć, należy używać środka do czyszczenia ekranu na bazie alkoholu.

Unikaj używania odkurzaczy zasilanych elektrycznie

Chociaż niektórzy mogą myśleć, że używanie odkurzacza zasilanego elektrycznie na komputerze będzie bezpieczne, nie jest to prawdą. Nie tylko odkurzacz zasilany elektrycznie stworzy elektryczność statyczną, ale może również spowodować wiele uszkodzeń komputera. Zamiast tego do czyszczenia komputera należy używać odkurzacza zasilanego bateriami lub sprężonego powietrza. Należy również unikać stosowania rozpuszczalników czyszczących, ponieważ mogą one uszkodzić obudowę komputera.

Kolejną rzeczą, o której należy pamiętać, jest odłączenie komputera od zasilania przed jego czyszczeniem. Ładunki elektrostatyczne generowane przez odkurzacz mogą uszkodzić płytę główną. Jeśli nie będziesz ostrożny, możesz skończyć porażając się prądem lub uszkadzając komputer. Należy również unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami, takimi jak kable komputerowe.

Odkurzacze domowe mogą powodować niewielki ładunek statyczny w pobliżu elementów elektronicznych. Dlatego nigdy nie należy używać odkurzacza zasilanego elektrycznie podczas czyszczenia komputera. I, najlepiej jest trzymać odkurzacz odłączony od prądu. Najlepiej jest unikać używania odkurzaczy wyposażonych w szczotki lub inne ruchome części. Te szczotki i przystawki mogą wytwarzać pola elektrostatyczne, które mogą uszkodzić wrażliwe elementy.

Unikaj alkoholu do wcierania

Jeśli chcesz wyczyścić komputer za pomocą alkoholu, użyj 99% alkoholu izopropylowego, który nie przewodzi prądu. Szybko wyschnie i nie uszkodzi wewnętrznych komponentów komputera, ale zawsze należy używać go z ostrożnością. Może on również spowodować zwarcie płyty głównej lub procesora. Zamiast tego użyj środka do dezynfekcji rąk lub zmywacza do paznokci. Produkty te są niedrogie i łatwo dostępne.

Możesz również użyć chusteczek Lysol do czyszczenia ekranu komputera. Upewnij się jednak, że nie używasz alkoholu w pobliżu jakichkolwiek portów, głośników lub otworów. Zachowaj również ostrożność podczas stosowania alkoholu do klawiatury i myszy. Powinieneś zacząć od odłączenia ich od prądu, a następnie przetrzeć powierzchnię czystą, wilgotną szmatką.

Podobnie, unikaj stosowania silnie skoncentrowanych alkoholi na ekranie. Kwasowość tych roztworów może uszkodzić warstwę ochronną Twojego ekranu. Powoduje również powstawanie smug i zarysowań.

Unikaj używania wacika

Przydatnym narzędziem do czyszczenia komputera może być wacik. Zanurz go w trójchloroetanie lub czystym alkoholu przed przetarciem powierzchni. To rozwiązanie pomoże usunąć kurz i inne zanieczyszczenia z ciasnych miejsc na komputerze. Należy jednak unikać wycierania wacikiem powierzchni dyskietki, ponieważ może to spowodować rozregulowanie głowic.

Inna popularna metoda czyszczenia polega na użyciu wacika zanurzonego w alkoholu do czyszczenia zewnętrznej części komputera. Najlepiej jednak nie dotykać wewnętrznych elementów komputera, ponieważ może to spowodować jego uszkodzenie. Ponadto nie należy agresywnie wdmuchiwać powietrza do napędów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie komponentów wewnątrz. Zamiast tego można wyczyścić obudowę za pomocą szczotki lub wacika nasączonego alkoholem trzecią wodą i wymienić ją po wyschnięciu.

Ściereczka z mikrofibry nasączona alkoholem trzeźwiącym to również świetne narzędzie do czyszczenia klawiatury. Możesz również wdmuchiwać sprężone powietrze w klawisze, aby poluzować zanieczyszczenia. W przypadku uporczywych zanieczyszczeń możesz użyć wykałaczki.

Unikaj używania wody destylowanej

Jednym z najskuteczniejszych sposobów czyszczenia ekranu komputera jest woda destylowana. Jest ona lepsza niż używanie wody z kranu, która często zawiera minerały, które pozostawią smugi. Inną opcją jest dodanie do wody białego octu. To może usunąć uporczywy brud z ekranu komputera, ale może uszkodzić elektronikę.

Woda destylowana jest bezpieczniejszą alternatywą dla wody z kranu, ale ma pewne wady. Zawiera niewiele jonów przewodzących i jest dobra tylko do usuwania rozpuszczalnych w wodzie pozostałości topnika i kurzu. Nie nadaje się również do czyszczenia płytek drukowanych ze względu na słabą przewodność elektryczną. Ważne jest również, aby wyłączyć komputer podczas czyszczenia i upewnić się, że całkowicie wyschnął przed ponownym włączeniem. Należy również wyjąć baterię z komputera stacjonarnego lub laptopa.

W zależności od rodzaju posiadanego ekranu, do jego czyszczenia można również użyć środków do czyszczenia ekranu. Nie zaleca się jednak używania zwykłych domowych szmatek lub ręczników papierowych, ponieważ mogą one być zbyt ścierne dla ekranu. Zamiast tego użyj ściereczki z mikrofibry, która zawiera niewielką ilość włókien i zmniejsza szanse na zarysowanie ekranu.

Unikaj używania wacika z wacikiem

Możesz wyczyścić ekran laptopa mieszaniną wody destylowanej i białego octu destylowanego. Możesz użyć ściereczki z mikrofibry z odrobiną alkoholu do przecierania i delikatnie przetrzeć mieszanką obudowę i klawiaturę. Najlepiej nie potrząsać gąbką, aby uniknąć gromadzenia się roztworu alkoholu między klawiszami.

Jeśli używasz wacika z komputerem do jego czyszczenia, upewnij się, że używasz wilgotnego, niestrzępiącego się wacika. Pozwoli to usunąć kurz i brud znajdujący się na wewnętrznych powierzchniach obudowy. Jeśli wacik jest zbyt brudny, należy go wymienić na nowy. Alternatywnie możesz użyć dmuchawy powietrza, aby zdmuchnąć kurz z portów. Jeśli nie masz wentylatora, możesz użyć szczotki z miękkim włosiem do czyszczenia otworów wentylacyjnych na zewnętrznej powierzchni komputera.

Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc w obudowie komputera można również użyć sprężonego powietrza. Puszka sprężonego powietrza kosztuje około 3 do 5 dolarów i jest poręcznym narzędziem. Innym doskonałym narzędziem do czyszczenia komputera jest ściereczka irchowa. Jednak te ściereczki powinny być używane tylko na twardych powierzchniach i nie powinny być używane na ekranie monitora, który jest wykonany z delikatnego plastiku. Ściereczki z mikrofibry to kolejna dobra opcja do wycierania ekranu. Waciki bawełniane są również dobrym wyborem do czyszczenia szczelin.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *