Jak używać komputera w podróży

Jak używać komputera w podróży

Przed podróżą z laptopem upewnij się, że masz zainstalowane najnowsze poprawki zabezpieczeń. Upewnij się również, że korzystasz tylko z tych aplikacji, które są niezbędne do podróży, i odinstaluj wszystkie, które nie są. Ponadto, upewnij się, że przeglądarki internetowe są aktualizowane z najnowszymi poprawkami zabezpieczeń, a aplikacje takie jak Adobe Acrobat i Flash są chronione przez amerykańskie prawo kontroli eksportu. Jeśli musisz zabrać laptopa za granicę, nie zabieraj ze sobą żadnego oprogramowania, które może naruszać prawo odwiedzanego kraju.

Ochrona laptopa

Ochrona laptopa na czas podróży jest ważna z wielu powodów. Na przykład, istnieje możliwość, że ktoś ukradnie go z pokoju hotelowego, gdy będziesz w podróży. Możesz również ryzykować, że ktoś ukradnie Twój laptop, jeśli zostawisz go bez opieki w miejscu publicznym. Należy również uważać na ściskanie lub upuszczanie laptopa, ponieważ może to spowodować pęknięcia i zarysowania.

Należy również często wykonywać kopie zapasowe swoich danych. Podczas podróży laptop może ulec uszkodzeniu na skutek brudu i kurzu, które mogą zatkać radiatory i wentylatory. Może to spowodować przegrzanie laptopa i uszkodzenie wewnętrznych komponentów. Może to prowadzić do konieczności wymiany laptopa wcześniej niż normalnie.

Kolejną ważną kwestią podczas ochrony laptopa jest użycie bezpiecznej torby na laptopa. Dobrze wyściełana torba będzie chronić laptopa przed zadrapaniami i uderzeniami. Innym dobrym pomysłem jest użycie organizatora plecaka, aby oddzielić akcesoria do laptopa od innych przedmiotów. Dzięki temu Twój laptop nie będzie miał bezpośredniego kontaktu z innymi przedmiotami w torbie.

Poza zabezpieczeniem laptopa przed kradzieżą, należy również ograniczyć ilość danych, które wpuszczamy na urządzenie. Ograniczając ilość informacji osobistych na laptopie, możesz pomóc zminimalizować ryzyko naruszenia danych i utraty majątku. Powinieneś także aktualizować oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające, aby wychwyciło ono wszelkie niepożądane cyberataki.

Ochrona hasłem to kolejny kluczowy krok w ochronie Twojego laptopa. Upewnij się, że używasz silnego hasła, które zawiera duże i małe litery, cyfry i symbole. Możesz również użyć oprogramowania do zarządzania hasłami, aby ułatwić ich zapamiętanie. Jeśli nie możesz zapamiętać hasła, możesz również zapisać je na kartce papieru, która jest przechowywana oddzielnie od laptopa.

Ergonomia

Korzystanie z komputera przenośnego w podróży może być bardzo niewygodne. Wiele hoteli ma krzesła, które nie są ergonomicznie zaprojektowane. Regulacja wysokości krzesła pozwoli Ci pracować bez nadwyrężania ciała. Możesz również dodać poduszkę, aby pomóc Ci wygodnie siedzieć. Alternatywnie można zakupić dedykowane biurko i krzesło do laptopa.

Używanie ergonomicznej myszy pomoże Ci również uniknąć urazów nadgarstka. Mysz powinna mieć ruch, który jest podobny do ruchu palca. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o skręcanie nadgarstków, aby użyć myszy. Ergonomia korzystania z komputera w podróży jest ważna w taki sam sposób, jak w przypadku pracy przy biurku.

Komputer z ergonomiczną klawiaturą może być bardzo wygodny. Zakrzywione klawisze zmniejszą napięcie i bóle nadgarstków. Można również zakupić zewnętrzną klawiaturę do laptopa. Klawiatura zewnętrzna pozwoli Ci na korzystanie z większej klawiatury. Może to jednak nie być wygodne, jeśli korzystasz z komputera w samolocie lub w ciasnej przestrzeni.

Jeśli używasz laptopa w podróży, powinieneś upewnić się, że jest on ergonomicznie zaprojektowany. Podparcie pleców w laptopie jest ważne dla wygody. Nie należy również opierać rąk na biurku podczas pisania. Może to prowadzić do obrażeń. Kiedy nie piszesz, powinieneś używać podkładki pod nadgarstki, aby oprzeć ręce.

Opcje oprogramowania

Podczas podróży zagranicznych komputer powinien być przygotowany z aktualizacjami zabezpieczeń i zaporą sieciową. Zabezpieczą one komputer przed włamaniami z zewnątrz oraz stale rosnącym zagrożeniem ze strony programów szpiegowskich i adware. Dobre oprogramowanie powinno posiadać automatyczne powiadomienia dla głównych punktów styku. Powinno również zapewniać interfejsy API do stron internetowych sprzedawców, aby uzyskać informacje o cenach w czasie rzeczywistym. Dobre oprogramowanie będzie również przewidywać ceny w oparciu o przeszłe dane historyczne.

Istnieje kilka różnych typów oprogramowania turystycznego. Jednym z nich jest oprogramowanie turystyczne generalist, które zapewnia centralną lokalizację do zarządzania rezerwacjami, rezerwacjami, zarządzaniem klientami i zapasami. Podczas gdy te programy mogą być bardzo przydatne dla firm, nie mogą zrobić nic dla przeciętnego podróżnika. Na przykład, ogólne oprogramowanie turystyczne nie może pomóc w znalezieniu ofert lotniczych i nie może pomóc w planowaniu wycieczek.

Tworzenie kopii zapasowych w chmurze

Cloud Storage to świetny sposób na przechowywanie plików poza siedzibą firmy, co ułatwia dostęp do plików z dowolnego miejsca. Usługa ta pomaga również chronić pliki przed lokalnymi zagrożeniami, takimi jak złośliwe oprogramowanie, wirusy i programy szpiegowskie. Wiele z tych usług oferuje nawet aplikacje do automatycznego tworzenia kopii zapasowych zdjęć. Usługi te mogą również ułatwić dostęp do ważnych plików, gdy jesteś w drodze.

Chmura to sieć komputerów, które są ze sobą połączone. Korzyścią jest to, że Twoje dane są przechowywane na wielu komputerach i w różnych miejscach. Możesz uzyskać dostęp do plików i programów z dowolnego komputera, bez względu na to, gdzie podróżujesz. Na przykład, jeśli jesteś w hotelu pisząc notatkę, możesz uzyskać dostęp do edytora tekstu w chmurze, aby dokończyć pracę.

Będąc w podróży, zawsze pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych danych w chmurze. Niezależnie od tego, czy korzystasz z laptopa, smartfona, czy innego urządzenia, ważne jest, aby przed wyjazdem w podróż wykonać kopię zapasową danych. Podróżowanie to doskonały moment na zapisanie cennych wspomnień i zdjęć, a chmura może pomóc Ci uzyskać do nich dostęp w dowolnym miejscu.

Usługa tworzenia kopii zapasowych w chmurze może być niezwykle wygodna, ale istnieją pewne wady tego rozwiązania. Po pierwsze, usługa przechowywania danych w chmurze, z której korzystasz, może w pewnym momencie przestać działać. Po drugie, możesz nie mieć dostępu do danych, jeśli firma, z której korzystasz, ma naruszenie bezpieczeństwa. Ponadto możesz nie być w stanie wykonać kopii zapasowej plików, jeśli nie masz połączenia z Internetem. Ponadto istnieje możliwość, że usługa przechowywania w chmurze zmieni swoje ceny lub ograniczenia. W takich przypadkach lepiej jest wykonać lokalną kopię zapasową. Połączenie zarówno kopii zapasowej w chmurze, jak i kopii lokalnej może okazać się korzystniejsze.

Możesz się martwić, że nie możesz znaleźć niezawodnej usługi tworzenia kopii zapasowych komputera, ale istnieje kilka opcji, które mogą ułatwić tworzenie kopii zapasowych. Niektóre usługi w chmurze pozwalają nawet na tworzenie kopii zapasowych urządzeń wymiennych.

Usuwanie wrażliwych danych

Jeśli używasz komputera w podróży, powinieneś rozważyć usunięcie wrażliwych danych z urządzenia. Ważne jest, aby hasła i inne informacje osobiste nie znajdowały się na urządzeniu podczas podróży. Powinieneś również rozważyć przeniesienie wszystkich wrażliwych danych do bezpiecznej usługi w chmurze. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić o przenoszenie swoich informacji z jednej lokalizacji do drugiej.

Należy zawsze używać unikalnego hasła dla każdego konta. Ważne jest również usunięcie z komputera zapisanych haseł, które mogą być przechowywane w pamięci podręcznej przeglądarki lub w Apple Keychain. Zapobiega to wprowadzaniu Twoich danych uwierzytelniających przez osoby nieupoważnione na urządzeniu. Używanie bezpiecznego hasła podczas podróży jest jednym ze sposobów ochrony przed kradzieżą tożsamości.

Należy również ponownie sformatować wszelkie urządzenia, z których korzystamy podczas podróży. Przed wyjazdem należy zmienić hasła do wszelkich usług, które wymagają podania hasła. Należy również przeinstalować system operacyjny, jeśli korzystamy z niego za granicą. Dobrym pomysłem jest również zlecenie informatykowi analizy urządzenia pod kątem ewentualnego złośliwego oprogramowania.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *