Jak naprawić problemy z klawiaturą komputera

Żarty o błędach komputerowych

Jeśli twój komputer ma problemy z klawiaturą, oto kilka prostych sposobów na naprawienie problemu. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie, czy nie ma najnowszej aktualizacji sterownika. Jeśli sterownik nie jest zaktualizowany, być może trzeba będzie pobrać i zainstalować nowy ze strony producenta. Jeśli to nie rozwiąże problemu, możesz spróbować wyczyścić klawiaturę lub ponownie uruchomić komputer. Następnie można sprawdzić właściwości sprzętowe klawiatury.

Niereagująca klawiatura

Jeśli w komputerze występuje niereagująca klawiatura, może być konieczne ponowne uruchomienie systemu. W tym celu należy nacisnąć i przytrzymać przycisk zasilania przez około 10 sekund, a następnie wyłączyć i ponownie włączyć komputer. Jeśli to nie rozwiąże problemu z klawiaturą, zawsze możesz pobrać sterownik zastępczy. Jeśli te kroki nie rozwiążą problemu, być może trzeba będzie skontaktować się z serwisem komputerowym w celu naprawy klawiatury. Poniżej znajduje się kilka rozwiązań problemów z niereagującą klawiaturą:

Spróbuj użyć opcji Tryb bezpieczny. Jeśli klawiatura działa w Trybie bezpiecznym, istnieje szansa, że coś w ustawieniach komputera powoduje, że nie działa. W trybie bezpiecznym komputer ładuje minimum sterowników urządzeń i oprogramowania. Jeśli klawiatura działa w tym trybie, problem jest najprawdopodobniej związany ze sprzętem, a nie z oprogramowaniem. Jeśli po uruchomieniu komputera problem nadal występuje, konieczne może być skontaktowanie się z serwisem komputerowym.

Aktualizacja sterowników

Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć w przypadku wystąpienia problemów z klawiaturą, jest sprawdzenie, czy nie ma przestarzałych sterowników. Nieaktualne sterowniki mogą spowodować, że klawiatura przestanie działać. Aby rozwiązać ten problem, możesz odinstalować aktualne sterowniki, a następnie zainstalować je ponownie. Alternatywnie, możesz użyć starej szczoteczki do zębów, aby wyczyścić klawisze. Jeśli czyszczenie nie jest realną opcją, spróbuj uruchomić SFC i DISM. Te narzędzia przywrócą działające sterowniki na twoim komputerze. Otwórz podniesiony wiersz poleceń, naciskając klawisze Win+R. Następnie w wierszu poleceń wpisz cmd i naciśnij Enter. Z tego miejsca wpisz sfc /scannow. Postępuj zgodnie z instrukcjami, aby pobrać najnowszą wersję klawiatury.

Aby przeprowadzić aktualizację sterownika klawiatury ręcznie, otwórz Menedżera urządzeń i wybierz zakładkę „Sprzęt klawiatury”. Po wyświetleniu listy kliknij urządzenie klawiatury i kliknij „Aktualizuj sterownik”. Po zakończeniu aktualizacji kliknij przycisk „Restart”, aby ponownie uruchomić komputer. Jeśli nie możesz ponownie uruchomić komputera, spróbuj usunąć bieżący sterownik. Jeśli nie możesz zlokalizować najnowszego sterownika, możesz ręcznie usunąć go z komputera za pomocą wbudowanego narzędzia Menedżer urządzeń. W tym miejscu można wybrać wszystkie urządzenia podłączone do komputera i powiązane z nimi sterowniki. Kliknij dwukrotnie na problematyczne urządzenie i wybierz opcję „Odinstaluj”.

Czyszczenie klawiatury

Czyść regularnie swoją klawiaturę. Do czyszczenia klawiszy można użyć płynu do naczyń. Wymieszaj jedną łyżkę amerykańską (15 mL) mydła z ciepłą wodą. Alternatywnie można użyć tabletek do protez. Namocz klawiaturę w roztworze na około sześć godzin. Po namoczeniu, spłucz ją czystą wodą. Możesz również użyć alkoholu izopropylowego do wyczyszczenia płyty czołowej i usunięcia kurzu i zanieczyszczeń.

Najlepszym sposobem na wyczyszczenie klawiatury jest użycie sprężonego powietrza. Można je kupić w lokalnym sklepie. Trzymaj kanister pod kątem 45 stopni i przeciągnij powietrze po klawiaturze. Upewnij się, że pojemnik znajduje się pół cala nad klawiaturą. Używaj różnych kątów do czyszczenia klawiszy. Całkowite wyczyszczenie całej klawiatury może zająć trochę czasu, więc bądź cierpliwy. Po kilku próbach klawiatura powinna być wolna od kurzu i zanieczyszczeń.

Ponowne uruchomienie komputera

Ponowne uruchomienie komputera jest często jedną z pierwszych sugestii dotyczących problemu z klawiaturą. Ponowne uruchomienie komputera zmusza system do przejścia do nowego stanu. Czasami klawiatura po prostu nie działa prawidłowo. W takim przypadku klawiatura może utknąć w stanie „lepkim”. Może to być wynikiem awarii sprzętu lub błędu w oprogramowaniu. Na szczęście istnieje kilka sposobów rozwiązywania problemów z klawiaturą.

Inną metodą naprawy problemów z klawiaturą jest wyłączenie funkcji Filter Keys. Funkcja Filter Keys umożliwi komputerowi ignorowanie niektórych klawiszy i spowolni tempo powtarzania klawiszy. Aby włączyć funkcję Filter Keys, przytrzymaj prawy klawisz Shift przez około 8 sekund. Rozlegnie się sygnał dźwiękowy, a na ekranie zacznie migać komunikat. Jeśli to nie rozwiąże problemu z klawiaturą, spróbuj usunąć zaznaczenie opcji Filter Keys w Control Panel.

Wchodzenie do BIOS-u

Być może zastanawiasz się, jak wejść do BIOS-u w przypadku problemów z komputerem. BIOS (Basic Input Output System) to bardzo niskopoziomowa konfiguracja komputera, która umożliwia komunikację komputera z urządzeniami peryferyjnymi. Z poziomu BIOS-u można zmieniać ustawienia systemowe, takie jak hasło, data czy partycja dysku. Aby uzyskać dostęp do BIOS-u, wystarczy nacisnąć dedykowany klawisz funkcyjny. Kilka kroków pozwoli Ci przejść do kolejnego etapu rozwiązywania problemów.

Najpierw należy ponownie uruchomić komputer. Upewnij się, że zapisałeś wszystkie prace, nad którymi aktualnie pracujesz i zamknąłeś wszystkie inne aplikacje. Następnie naciśnij wielokrotnie klawisz Setup. Klawisz umożliwiający wejście do BIOS-u będzie różnił się w zależności od modelu. Jeśli nie jesteś pewien, który klawisz należy nacisnąć, poszukaj logo producenta. Może być konieczne kilkukrotne naciśnięcie klawisza F2 w celu uzyskania dostępu do BIOS-u.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *