Jak kupować komputer

Jak kupować komputer

Zakup nowego komputera może być przytłaczający, zwłaszcza jeśli nie masz zaawansowanego stopnia naukowego lub pasji do technologii. Jednak jest kilka rzeczy, o których należy pamiętać przed dokonaniem zakupu. Komputery występują w różnych kształtach i rozmiarach, a także istnieje wiele różnych typów modeli. Najpopularniejsze typy to laptopy i tablety, które razem stanowią cztery na pięć komputerów sprzedawanych na całym świecie.

Pamięć masowa

Jeśli szukasz więcej pamięci masowej w swoim komputerze, masz do dyspozycji kilka opcji. Możesz kupić wewnętrzny dysk twardy lub zewnętrzny. Możesz także zdecydować się na dysk półprzewodnikowy, czyli SSD. Dyski SSD są szybsze niż tradycyjne dyski twarde, ale są też droższe.

Zarówno dyski twarde, jak i SSD są dostępne w sklepach detalicznych. Dyski twarde znajdują się zazwyczaj w przedniej części obudowy komputera i są montowane za pomocą klatek na dyski i metalowych klipsów przytrzymujących. Z kolei dyski twarde w laptopach są dostępne od spodu obudowy po odkręceniu śrubek na spodzie. Dyski SSD są droższe od HDD, ale są szybsze i mniej podatne na wstrząsy fizyczne czy pola magnetyczne. Lepiej sprawdzają się też w laptopach. Są jednak droższe w przeliczeniu na gigabajt w porównaniu do tradycyjnych dysków twardych.

Procesor

Przy zakupie nowego komputera ważny jest wybór odpowiedniego procesora. Podczas gdy można sobie poradzić z procesorem 2 GHz lub nawet mniejszym, wiele firm potrzebuje procesora 4 GHz. Aby określić właściwy procesor dla Twojej firmy, weź pod uwagę wymagania oprogramowania i rozważ liczbę rdzeni.

Procesory są sercem komputera i wykonują większość zadań obliczeniowych. Ale wybór właściwego może być trudny. Istnieje wiele specyfikacji i funkcji procesorów, a wybór najlepszego z nich może być trudny. Aby znaleźć idealny procesor dla swoich potrzeb, oto przewodnik po najważniejszych cechach.

Zanim dokonasz zakupu, ustal, jakie będzie podstawowe przeznaczenie Twojego nowego komputera. To pomoże Ci zdecydować, jakiego typu procesora potrzebujesz i ile możesz wydać. Powinieneś również wziąć pod uwagę wymagania termiczne i zapotrzebowanie na moc urządzenia. Powinieneś celować w procesor, który będzie działał cicho i wydajnie.

Szybkość działania Twojego nowego procesora jest jedną z najważniejszych kwestii przy zakupie komputera. Nowoczesny procesor może wykonywać miliardy cykli na sekundę. Im wyższa prędkość na rdzeń, tym lepiej. Szukaj najwyższej prędkości zegara w ramach swojego budżetu i wybierz odpowiednią liczbę rdzeni/wątków.

Pamięć

Pamięć w komputerze jest jednym z najważniejszych komponentów, a im więcej masz pamięci RAM, tym więcej funkcji może ona obsłużyć w tym samym czasie. Kilka lat temu mogło Ci wystarczyć 2 GB pamięci, ale obecnie prawdopodobnie będziesz potrzebował co najmniej 16 GB lub 32 GB. Dlatego warto wydać trochę więcej, aby uzyskać więcej pamięci.

Pierwszym krokiem do modernizacji pamięci jest określenie, ile jej potrzebujesz. Ilość potrzebnej pamięci zależy od tego, ile programów planujesz uruchomić. Jeśli planujesz używać wielu programów, będziesz chciał zwiększyć ilość pamięci w swoim komputerze. Jeśli planujesz tylko uruchomić podstawowe programy na swoim komputerze, to nie potrzebujesz dużo pamięci.

Marki

Jeśli rozważasz zakup nowego komputera, możesz się zastanawiać, które marki cieszą się największym zaufaniem Amerykanów. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Lifestory Research dotyczyło postrzegania przez konsumentów ponad 500 marek komputerów. Wyniki zostały uszeregowane i przedstawione jako Net Trust Quotient Scores. Jest to obiektywny system rankingowy oparty na opiniach klientów.

Niektóre z najlepszych marek komputerowych cieszą się długoletnią reputacją, a ich produkty są wysoce niezawodne. Możesz rozważyć zakup komputera jednej z tych marek, jeśli często korzystasz z dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych i innych programów zorientowanych na wydajność. Inne marki, takie jak Dell, są znane z dostarczania niedrogich produktów o wysokiej jakości. Microsoft jest dobrze znaną marką, szczególnie ze względu na swoje oprogramowanie do zwiększania wydajności. A jeśli jesteś zapalonym graczem lub chcesz mieć ultrabooka, Razer to kolejna świetna opcja.

Cena

Możesz poznać cenę komputera, patrząc na specyfikację konkretnego modelu. Na przykład powinieneś wziąć pod uwagę cenę karty graficznej, zasilacza i obudowy. Koszt komputera zależy również od tego, do czego będzie on wykorzystywany. Wiele firm stara się wyczyścić swoje komputery.

Gwarancja

Kupno gwarancji na komputer to doskonały sposób na zapewnienie sobie ochrony, jeśli coś pójdzie nie tak. Chociaż większość komputerów posiada podstawową gwarancję, która pokryje większość kosztów naprawy, warto wydać kilka dodatkowych dolarów, aby mieć pewność, że maszyna zostanie naprawiona szybko i sprawnie.

Gwarancje komputerowe występują w różnych formach, ale jedną z najczęstszych jest AppleCare. Większość sklepów oferuje ją jako opcję chroniącą Cię, jeśli Twój komputer ulegnie uszkodzeniu lub będzie nadużywany. Można również nabyć gwarancje innych firm. Należy jednak pamiętać, aby korzystać z usług autoryzowanego punktu naprawczego.

Jeśli niedawno zakupiłeś nowy komputer, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że jest on objęty ograniczoną gwarancją producenta. Zazwyczaj gwarancja ta pokrywa koszty niektórych napraw przez określony czas. Należy uważnie przeczytać dokument gwarancyjny, aby mieć pewność, że w razie awarii komputera zostaniesz objęty gwarancją.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *