Dlaczego komputer nie może uruchomić programu komputerowego, jeśli znajduje się on w folderze 'Program Files (x86)’

Dlaczego komputer nie może uruchomić programu komputerowego, jeśli znajduje się on w folderze 'Program Files (x86)'

Folder 'Program Files’ zawiera zarówno aplikacje 32-bitowe, jak i 64-bitowe. Chociaż foldery te zawierają te same typy plików, służą do różnych celów. Niektóre aplikacje 32-bitowe nie będą działać w systemie 64-bitowym. Aby naprawić ten problem, trzeba będzie przeinstalować komputer. Aby uzyskać więcej informacji, czytaj dalej. Ten artykuł wyjaśni, dlaczego komputer może nie być w stanie uruchomić programu, jeśli znajduje się on w folderze „Program Files (x86)”.

Aplikacje 32-bitowe

Aby uruchomić aplikacje 32-bitowe na komputerze 64-bitowym, należy upewnić się, że system operacyjny jest ustawiony na obsługę tego typu aplikacji. Dzieje się tak dlatego, że aplikacje 32-bitowe wymagają do działania środowiska 32-bitowego. W związku z tym nie mają one bezpośredniego dostępu do sprzętu. Aby uruchomić je na komputerze 64-bitowym, musisz emulować funkcjonalność programów. Istnieje kilka metod, aby to zrobić.

Najpierw przejdź do menu 'Start’. Z menu 'Start’ wybierz 'Menedżer zadań’. Stamtąd kliknij zakładkę „Compatibility Center’. Następnie wybierz zakładkę „Program Files”. Wybrać kolumnę „Aplikacje 32-bitowe”. W kolejnej zakładce pojawi się lista aplikacji 64-bitowych i 32-bitowych.

Oprócz systemu operacyjnego, drugim składnikiem ważnym dla aplikacji programowych są pliki programu. W folderze Program Files przechowywane są zarówno aplikacje 32-bitowe, jak i 64-bitowe. 64-bitowa wersja systemu operacyjnego instaluje 64-bitowe oprogramowanie w folderze Program Files, natomiast wersja 32-bitowa trafia do dysku C. Dzięki temu w 64-bitowym systemie Windows można jednocześnie uruchamiać aplikacje 32- i 64-bitowe. Różnica między tymi dwoma typami aplikacji polega na warstwie emulatora, która jest obecna dla wersji x86 systemu Windows.

Podczas pobierania i instalowania oprogramowania ważne jest, aby wiedzieć, jakiego typu aplikacji używasz. Zarówno aplikacje 64-bitowe, jak i 32-bitowe instalują się do tego samego folderu na komputerze. Następnie należy wybrać odpowiedni folder, w którym będą instalowane aplikacje 64-bitowe. Zazwyczaj aplikacje 32-bitowe instalują się w folderze C:Program Files (x86) lub C:Program Files (x64).

Procesory 32-bitowe

Termin „x86” opisuje architekturę procesorów firmy Intel, które wykorzystują 32-bitowe zestawy instrukcji. Jest on używany od wielu lat i kiedyś odnosił się tylko do 16/32-bitowych procesorów, takich jak Intel 80386, ale obecnie jest używany do opisania każdego 32-bitowego procesora z kompatybilnym zestawem instrukcji. Zbadajmy, co to znaczy być komputerem x86 i dlaczego jest on używany w programach komputerowych.

Pierwsza generacja procesorów 32-bitowych była droga, głównie dlatego, że wymagana pamięć, układy cyfrowe i okablowanie były kosztowne. Starsze rodziny procesorów 32-bitowych miały również kompromisy w zakresie wydajności, takie jak wąskie szyny, które ograniczały rozmiar pamięci i utrudniały wykonywanie instrukcji. Obecnie jednak wiele procesorów obsługuje architektury 64-bitowe. Niezależnie od tego, czy komputer pracuje pod kontrolą systemu Windows 64-bitowego czy 32-bitowego, można go uaktualnić do najnowszej wersji, aby w pełni wykorzystać jego możliwości.

Linia x86 stała się synonimem procesorów 32-bitowych. Obecnie procesory 64-bitowe są specjalnie oznaczane symbolem x64. Ponieważ procesory 64-bitowe obsługują większe ilości pamięci fizycznej, są one bardziej wydajne niż ich poprzednicy. A przy rosnącej liczbie aplikacji na rynku mogą one obsługiwać większą ilość pamięci niż procesory 32-bitowe. Jeśli komputer nie jest w stanie obsługiwać aplikacji 64-bitowych, najprawdopodobniej ulegnie awarii.

Procesory 64-bitowe wykorzystują inną architekturę. Oprócz dwóch typów procesorów, systemy 64-bitowe obsługują różne rozmiary danych. Systemy 64-bitowe mogą obsługiwać do 16 GB danych, podczas gdy 32-bitowe obsługują tylko osiem lub cztery gigabajty pamięci fizycznej. Różnice między sprzętem 32-bitowym i 64-bitowym dotyczą przede wszystkim sposobu dostępu do danych.

Programy 32-bitowe

32-bitowy program komputerowy to kopia programu, który wykorzystuje format bajtów x86. Jego nazwa wskazuje na architekturę i jest on używany w 64-bitowych systemach operacyjnych Windows. Dzieje się tak dlatego, że aplikacje 32-bitowe korzystają z innych plików i zasobów niż aplikacje 64-bitowe. Aplikacja 32-bitowa będzie działać w taki sam sposób jak program 64-bitowy, ale napotka pewne problemy, gdy będzie próbowała uzyskać dostęp do formatu bajtów x86.

Procesor x86 to układ scalony firmy Intel. Używa on zestawu instrukcji x86. Zestaw instrukcji x86 działa praktycznie na każdym komputerze. Intel opracował x86 i jest to najpopularniejsza architektura dla tego typu komputerów. Ale pomimo swojej wszechobecności, jest często określany jako x86. W rzeczywistości jest to najczęściej używany zestaw instrukcji do obliczeń i stanowi podstawę większości nowoczesnych komputerów.

Użytkownicy systemu Windows mogą zmienić to ustawienie, przechodząc do folderu Program Files i wybierając Ustawienia zaawansowane. Stamtąd powinni znaleźć nowe ustawienie o nazwie Włącz aplikacje 32-bitowe. Po włączeniu programu system Windows rozpocznie włączanie tej funkcji. Jeśli ta opcja jest już wyłączona, kliknij na Ustawienia zaawansowane. Wybierz opcję Enable 32-bit applications i kliknij opcję „True”. W oknie dialogowym Ustawienia zaawansowane kliknij na „Wybierz aplikacje 32-bitowe”.

W katalogu x86 znajduje się oprogramowanie, które emuluje 32-bitową wersję systemu Windows. W przyszłości funkcja ta sprawi, że 32-bitowe aplikacje będą działać w 64-bitowym systemie operacyjnym. W międzyczasie użytkownicy mogą nadal korzystać z tej samej 32-bitowej aplikacji. Wystarczy upewnić się, że plik wykonywalny jest zgodny ze specyfikacją x86. Jeśli program zostanie skompilowany do uruchomienia na komputerze 64-bitowym, 32-bitowy system plików zostanie przekonwertowany na system zgodny z x64.

Programy 32-bitowe w 'Program Files (x86)’

Folder 'Program Files’ w systemie Windows jest domyślnym folderem dla programów uruchamianych na procesorze 32-bitowym. Folder ten znajduje się w napędzie C, dlatego warto wiedzieć, gdzie on się znajduje, jeśli używasz 64-bitowego systemu operacyjnego. W tym folderze znajdują się również aplikacje 64-bitowe. Ponadto aplikacje 32-bitowe można znaleźć w folderze „Program Files (x86)”.

Masz problem z identyfikacją 32-bitowych aplikacji w folderze 'Program Files’? Na szczęście istnieje kilka sposobów identyfikacji właściwego folderu. Porównując pliki w 32-bitowym programie z jego 64-bitowym odpowiednikiem, będziesz wiedzieć, który z nich wybrać. Patrząc na typ pliku, można stwierdzić, czy wersja 32-bitowa jest zgodna z systemem operacyjnym.

Dla osób korzystających z 64-bitowego systemu operacyjnego Windows ważna jest świadomość różnicy między plikami programów a „Program Files”. Podczas gdy 64-bitowy system operacyjny może używać tych samych folderów dla aplikacji 64-bitowych, ten pierwszy zachęca do ich używania i wykorzystuje specjalną warstwę kompatybilności o nazwie WoW64, aby działały one prawidłowo. Podobnie w 64-bitowym systemie operacyjnym Windows folderem dla programów 32-bitowych jest C:Program Files (x86).

Oba typy plików programów w 64-bitowych systemach Windows są podobne, z niewielką różnicą między nimi. Choć wydają się być niemal identyczne, istnieje niewielka różnica. 64-bitowy system operacyjny Windows instaluje w folderze Program Files oprogramowanie 64-bitowe, co pozwala na uruchamianie na nim aplikacji 32-bitowych. Jest to możliwe, ponieważ system operacyjny posiada warstwę emulatora, która umożliwia uruchamianie 32-bitowych programów w wersji 64-bitowej.

Programy 32-bitowe w „Program Files”

Możesz się zastanawiać, dlaczego Twoje aplikacje 64-bitowe nie instalują się w tym samym miejscu, co aplikacje 32-bitowe. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli aplikacje 64-bitowe są przechowywane w innym folderze, może się zdarzyć, że przypadkowo załadujesz program 32-bitowy w folderze 'Program Files’. Jest to problem, ponieważ aplikacje 64-bitowe nie będą działać przy próbie ich uruchomienia.

Folder 'Program Files’ to folder zawierający aplikacje innych firm. Ogólnie rzecz biorąc, aplikacje 64-bitowe są przechowywane w osobnym folderze. Z drugiej strony, aplikacje 32-bitowe powinny być instalowane w folderze Program Files (x86). Przechowywanie programów 32-bitowych w folderze „Program Files” pomaga w rozróżnianiu różnych typów aplikacji.

Częstym nieporozumieniem wśród użytkowników jest to, czy programy 64-bitowe są instalowane w folderze 'Program Files’. Te dwa typy folderów są ważne, ponieważ służą do uruchamiania aplikacji w systemie Windows. Program Files przechowuje aplikacje 32-bitowe, natomiast Program Files przechowuje programy 64-bitowe. Oba te foldery różnią się od siebie i musisz wybrać, który z nich zainstalować. Na szczęście system Windows ma specjalny folder zarówno dla „programów”, jak i programów „x86”.

Możesz również sprawdzić pliki programów, używając klawisza Windows + R. Otworzy to podniesiony monit CMD z uprawnieniami administracyjnymi. Zostaniesz poproszony o nadanie uprawnień administracyjnych. Wybierz „ProgramFilesDir” i kliknij OK. Jeśli klucz nie zmienił się od czasu uruchomienia systemu, ta informacja jest dokładna. Najlepiej użyć tej metody jeśli komputer posiada sprzęt oparty na x64.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *