Czym są programy komputerowe?

Czym są programy komputerowe?

Programy komputerowe to oprogramowanie, które działa na komputerach. Zazwyczaj są napisane w językach wysokiego poziomu i mogą być zaprojektowane do wykonywania określonych zadań. Aplikacje często posiadają graficzny interfejs użytkownika i działają na różnych platformach. Do najczęstszych typów aplikacji należą gry, programy biurowe i przeglądarki internetowe. W tym artykule omówiono niektóre różnice między oprogramowaniem użytkowym a systemowym. Mam nadzieję, że będziesz w stanie rozróżnić je i dokonać właściwego wyboru dla swoich potrzeb.

Aplikacje są przeznaczone do wykonywania określonej funkcji

Oprogramowanie aplikacyjne to zbiór programów i danych, które są wykorzystywane przez komputer do wykonywania określonej funkcji. Jest ono wykorzystywane do wielu różnych celów, od przetwarzania tekstów do edycji obrazów i wszystkiego pomiędzy. W wielu przypadkach oprogramowanie użytkowe jest samodzielne, ale w niektórych przypadkach może składać się z kilku różnych programów, które działają jako jeden. Aplikacje w nowoczesnych komputerach obejmują pakiety biurowe, arkusze kalkulacyjne, programy do zarządzania bazami danych, edytory tekstu, edytory wideo, edytory zdjęć i platformy komunikacyjne.

Oprogramowanie użytkowe może być osobiste lub związane z działalnością gospodarczą. Główna różnica między oprogramowaniem użytkowym a aplikacyjnym polega na tym, że aplikacja to kod komputerowy, który wykonuje określone zadanie. Aplikacja jest zwykle przeznaczona do wykonywania określonego zadania lub funkcji, natomiast program użytkowy jest przeznaczony do uruchamiania w określonym systemie operacyjnym. Oprogramowanie użytkowe może być dołączone do systemu operacyjnego komputera lub może być tworzone oddzielnie.

Sterowniki urządzeń to programy, które działają jako pośrednicy między komputerem a urządzeniem sprzętowym. Sprawiają, że sprzęt odpowiada na dobrze zdefiniowany wewnętrzny interfejs programistyczny. Chociaż sterowniki urządzeń są niezbędne, nie znają specyfiki sprzętu. Zamiast tego pozwalają komputerowi na interakcję z urządzeniem. Z drugiej strony, oprogramowanie aplikacyjne pomaga użytkownikom końcowym wykonywać zadania. Pomaga także komputerowi w prawidłowej obsłudze sprzętu.

Aplikacje różnią się pod względem funkcji. Niektóre są przeznaczone dla konkretnej platformy, a inne są uniwersalne. Przykładami aplikacji jednoplatformowych są aplikacja geograficzna dla systemu Microsoft Windows, gra dla systemu Linux czy program edukacyjny dla systemu Android. Aplikacje jednoplatformowe są często bardzo popularne, a ich istnienie może zwiększyć popularność danej platformy. Na przykład VisiCalc był pierwszym nowoczesnym arkuszem kalkulacyjnym dla Apple II i pomógł sprzedać komputery osobiste do biur. W przypadku Blackberry zabójczą aplikacją było oprogramowanie do obsługi poczty elektronicznej.

Chociaż aplikacje są zwykle kategoryzowane według funkcji, można je sklasyfikować na kilka sposobów. Niektóre mają na celu usprawnienie konkretnej branży, inne służą jako narzędzia do użytku osobistego. Można je podzielić na trzy kategorie: Oprogramowanie Aoff-the-shelf (ATO), oprogramowanie do zastosowań pionowych oraz planowanie zasobów przedsiębiorstwa (ERP).

Są one napisane w języku wysokiego poziomu

Istnieje wiele korzyści z używania języka wysokiego poziomu do kodowania. Na początek, języki te są mniej podatne na błędy, są łatwiejsze do odczytania i utrzymania oraz są przenośne. Ponieważ języki wysokiego poziomu są pisane na wyższym poziomie, mogą być uruchamiane na różnych rodzajach komputerów bez potrzeby przepisywania ich na nowo. Ponadto większość programów jest pisana w językach wysokiego poziomu, a języki niskiego poziomu są używane do bardzo specyficznych zastosowań.

Chociaż informatycy wymyślili setki języków wysokiego poziomu, tylko kilka z nich weszło do powszechnego użytku. Większość z powszechnie używanych języków ma specjalne cechy ukierunkowane na konkretne zastosowania. Niektóre są przeznaczone do badań naukowych, inne lepiej nadają się do zastosowań inżynierskich lub biznesowych. Najpopularniejsze języki programowania wysokiego poziomu to C++ i Java. Poniżej przedstawiono kilka przykładów języków wysokiego poziomu:

Języki programowania wysokiego poziomu są łatwiejsze do zrozumienia i przeniesienia na inne komputery. Pozwalają użytkownikom zarządzać pamięcią, dostępem do plików oraz zarządzać zmiennymi i tablicami. Oferują również pewną abstrakcję, w porównaniu z językami niskiego poziomu, które są bliższe sprzętowi komputera. Języki niskiego poziomu to kod maszynowy, czyli instrukcje binarne przekazywane bezpośrednio do komputera. Języki te nie są jednak kompatybilne ze starszymi lub mniej wydajnymi systemami komputerowymi.

Języki wysokiego poziomu są najbardziej wydajne w użyciu. Z kolei kod maszynowy jest trudniejszy do odczytania i bardziej skomplikowany w użyciu. W przeciwieństwie do języków wysokiego poziomu, kod maszynowy jest znacznie mniejszym językiem, który trudno zrozumieć. Mimo to jest to najczęściej używany język do pisania programów w aplikacjach. Nie oznacza to jednak, że jest to jedyny język używany przez programistów.

Języki wysokiego poziomu są powszechnie stosowane i mają mniej sztywne reguły, składnię i formy. Są też niezależne od maszyn i nie muszą być przepisywane od nowa, gdy zainstalowany jest nowy komputer. W rzeczywistości języki wysokiego poziomu, takie jak Scala, są przyjmowane przez więcej programistów. Mają one zdolność do przedłużenia żywotności kodowania wysokiego poziomu, co jest ważne w informatyce.

Mogą mieć graficzny interfejs użytkownika

Wygląd programu komputerowego opiera się na graficznym interfejsie użytkownika, który jest oddzielony od rzeczywistych funkcji programu. Typowe graficzne interfejsy użytkownika zawierają znormalizowane formaty tekstu i grafiki, które umożliwiają użytkownikom współdzielenie danych pomiędzy aplikacjami. Ta elastyczność graficznych interfejsów użytkownika umożliwia dostosowanie wyglądu programu komputerowego do konkretnych potrzeb. Dostosowanie to może być złożone lub proste i wymaga znajomości konkretnego systemu operacyjnego.

Graficzny interfejs użytkownika może być oparty na wielu różnych technologiach. Jeden z pierwszych GUI został opracowany przez Vannevara Busha, dyrektora amerykańskiego Biura Badań Naukowych i Rozwoju. Jego esej w lipcowym numerze Atlantic Monthly z 1945 roku zapowiadał powstanie hiperłączy, których dziś używamy, aby uzyskać dostęp do różnych programów. Kolejnym innowatorem był Douglas Engelbart, młody wówczas technik marynarki wojennej.

Graficzny interfejs użytkownika pozwala użytkownikowi na interakcję z programami komputerowymi poprzez manipulowanie małymi obrazkami na ekranie komputera. Obrazki te nazywane są widżetami lub ikonami. Użytkownicy poruszają się po tych ikonach, przesuwając nad nimi wskaźnik myszy lub klikając je. Kliknięcie przycisku lub ikony powoduje wykonanie polecenia lub otwarcie nowego okna. Grafiki GUI są zazwyczaj niedostępne na płaskich ekranach lub w niższych rozdzielczościach wyświetlaczy.

Pierwszy graficzny interfejs użytkownika został opracowany w latach 70. przez Alana Kaya i innych w centrum badawczym Xerox Corporation w Palo Alto. Ten GUI był pierwszym komercyjnie dostępnym GUI. Wykorzystywał on elementy graficzne, w tym okna, menu, przyciski radiowe i pola wyboru. Wbudowane mikroprocesory i rozpoznawanie mowy to najczęstsze zastosowania graficznych interfejsów użytkownika. Chociaż graficzny interfejs użytkownika jest nadal standardem w komputerach osobistych, wiele innych typów aplikacji wykorzystuje GUI.

Nowoczesne aplikacje wykorzystują kombinację GUI i systemów operacyjnych. Nowoczesne systemy operacyjne, takie jak Windows, macOS, Ubuntu i powłoka GNOME, zawierają zaawansowane oprogramowanie GUI. Niektóre platformy mobilne wykorzystują oprogramowanie widżetowe do interakcji ze swoimi użytkownikami, a wiele telefonów komórkowych wykorzystuje graficzne interfejsy użytkownika jako środek dostępu do informacji i zarządzania nimi. GUI zawsze mają przewagę nad metodą wiersza poleceń. Jakie są więc korzyści z używania graficznego interfejsu użytkownika?

Działają na wielu platformach

Aplikacje internetowe mają kilka zalet. Aplikacja internetowa działa na każdej przeglądarce z połączeniem internetowym, a wszyscy użytkownicy widzą tę samą wersję. Eliminuje to problemy z kompatybilnością. Aplikacja internetowa może być szybko wdrożona. Aktualizacje mogą być dokonywane do oprogramowania na serwerze bez konieczności publikowania go w sklepie z aplikacjami, co zmniejsza koszty zarówno dla firmy, jak i użytkowników końcowych. Ponadto aplikacje internetowe nie zajmują miejsca na urządzeniach użytkowników końcowych.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *