Trendy w oprogramowaniu komputerowym w 2022 roku

Trendy w oprogramowaniu komputerowym w 2022 roku

Jakich trendów możemy się spodziewać w oprogramowaniu komputerowym w 2022 roku? Uwzględniliśmy takie tematy jak rozwój międzyplatformowy, wirtualna rzeczywistość, niedobory chipów, cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja. Zanurzmy się w tych trendach, aby dowiedzieć się, co będzie dalej. Nie możemy też zapomnieć o wpływie tych trendów na przyszłość informatyki. Do czego więc będziemy używać oprogramowania komputerowego w 2022 roku? Oto kilka przewidywań, które pomogą nam zaplanować przyszłość!

Rozwój wieloplatformowy

Terminem „wieloplatformowy” określa się zdolność programisty do pisania kodu na wiele platform, w tym Windows, Linux i Mac. Zamiast pisać osobny kod dla każdej platformy, programista może napisać jedną bazę kodu, która ma wpływ na wszystkie etapy rozwoju oprogramowania. Pozwoli to zaoszczędzić deweloperom czas i pieniądze poprzez zmniejszenie potrzeby aktualizacji i naprawiania oddzielnych baz kodu. W tym artykule przyjrzymy się zaletom rozwoju międzyplatformowego.

Zalety rozwoju międzyplatformowego są liczne. Rozwój międzyplatformowy może zaoszczędzić firmie pieniądze i skrócić czas potrzebny na stworzenie nowej aplikacji. Chęć sprzedaży produktu jak najszerszej grupie klientów skłoniła firmy do tworzenia oprogramowania wieloplatformowego. Rozwój wieloplatformowy oszczędza programistom znaczną ilość czasu i pieniędzy, a także ułatwia im tworzenie oprogramowania, które działa w wielu systemach operacyjnych.

Wirtualna rzeczywistość

W 2022 roku najbardziej innowacyjne firmy programistyczne będą nadal rozwijać niestandardowe rozwiązania VR, aby zaspokoić potrzeby zawodowe. Deweloperzy pracują nad poprawą jakości obrazu, oferują programy branżowe i zwiększają poziom realizmu. Immersyjne rozwiązania VR mogą przynieść korzyści placówkom zdrowia, szkołom, agentom nieruchomości i małym firmom. Duże firmy sportowe również wykorzystują treningi VR dla swoich sportowców. Do 2022 roku pojawi się kilka nowych innowacji oprogramowania, które pozwolą profesjonalnym sportowcom doświadczyć przyszłości sportu.

Wraz z dalszym rozwojem technologii przedsiębiorstwa będą miały możliwość tworzenia własnych rozwiązań VR, bez kosztownych inwestycji. Non-headset VR, taki jak nadgarstkowy tracker HTC Vive, pomoże firmom w jak najłatwiejszym tworzeniu rozwiązań VR. Firmy deweloperskie nadal się mnożą, dzięki czemu przedsiębiorstwa mogą w przystępnej cenie tworzyć własne rozwiązania VR. Projektowanie aplikacji VR jest również stosunkowo przystępne dla małych firm. Wraz z rozwojem technologii, możliwości są nieskończone.

Niedobory chipów

Kilka ostatnich raportów wskazało, że niedobory chipów utrzymają się do 2022 roku. Chociaż wpływ będzie różny w zależności od branży i zastosowania, obecny niedobór prawdopodobnie utrzyma się przez cały rok. W pierwszej połowie 2021 roku niedobór był w dużej mierze spowodowany epidemią COVID-19, która spowodowała niedobór chipów. Ale ta epidemia powinna już do tego czasu minąć i niedobór zostanie w dużej mierze wyeliminowany. Pozostałe problemy będą spowodowane produkcją chipów dla nowszych zastosowań, takich jak kryptomining, hiperskalowe centra danych i sztuczna inteligencja.

Choć kryzys ten już nęka branżę technologiczną, istnieje kilka czynników, które mają zaostrzyć sytuację. Ostatnie badanie GlobalData wskazuje, że niedobory chipów wpłyną na branżę jeszcze w tym roku, natomiast niedawny raport Deloitte przewiduje, że do końca 2022 r. będziemy czekać od dziesięciu do dwudziestu tygodni. Oprócz konfliktów geopolitycznych i problemów z dostawami, do niedoborów przyczyniają się także inne czynniki. Ponieważ przemysł chipowy jest wzajemnie powiązany, rozwiązanie będzie się różnić od rozwiązań krótkoterminowych do długoterminowych. Rozwiązania krótkoterminowe obejmują przeprojektowanie i koordynację z producentami, natomiast rozwiązania długoterminowe obejmują zwiększenie produkcji, zaopatrzenia i badania nad odpornością.

Bezpieczeństwo cybernetyczne

Nastąpi wzrost cyberataków. W pierwszej połowie 2021 roku cyberataki wzrosły globalnie o ponad 125 procent, a średni koszt naruszenia danych wzrósł o 10 procent. Aktorzy cyberzagrożeń skupią się na obszarach, w których mogą znaleźć bardziej lukratywne cele, a są na nie mniej przygotowani. W 2022 roku najczęstszymi zagrożeniami będą głośne naruszenia danych oraz kradzież tajemnic przemysłowych lub politycznych.

Absolwenci programu magisterskiego Stanford University w zakresie cyberbezpieczeństwa zdobędą kompleksowe zrozumienie technologii cyberbezpieczeństwa i wyzwań, jakie stawiają przed przedsiębiorstwami i społeczeństwem. Zdobędą praktyczne doświadczenie praktyczne przy użyciu bezpiecznych systemów, poznają kryptografię i inżynierię prywatności oraz poznają kwestie prawne związane z bezpieczeństwem komputerowym. Ten program może być zakończony w zaledwie 20 miesięcy. Łączy teoretyczne i praktyczne kursy z zakresu bezpieczeństwa informacji, kryptografii, bezpieczeństwa systemów operacyjnych i inżynierii prywatności.


Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *